V utorok 26. marca 2019 sme navštívili mestskú knižnicu v Starej Ľubovni. Žiaci Špeciálnej základnej školy boli rozdelení do troch skupín. Na exkurzii sa zúčastnilo sedemnásť žiakov našej školy. Pridali sa k nám aj štyria klienti Domu sv. Anny, ktorých sprevádzali sociálni pracovníci. Žiaci boli sprevádzaní siedmimi pedagogickými zamestnancami.

V mestskej knižnici nás privítali s úsmevom. Žiaci sa zoznámili s priestorom knižnice. V detskom oddelení si prezerali knihy, na koberčeku sa hrali s rôznymi hračkami. Neskôr, keď si deti privykli na prostredie, zamestnankyňa knižnice prvej skupine prečítala knihu. Počas čítania rozprávky bolo deťom odohrané divadielko s bábkami.

Aj druhá skupina sa najprv zoznámila s prostredím, až potom sa začalo s pripraveným programom. Pre druhú skupinu si zamestnanci knižnice pripravili krátku scénku, do ktorej zapojili aj samotných žiakov. Scénka bola pripravená na tému rozprávky Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali  o tom, ako ich navštívil soplík, chrípka a kašeľ. Neskôr si ešte všetci zatancovali spoločný tanec na modernú pesničku od Shakiry. Na začiatku i na konci programu boli žiaci vyzvaní k tomu, aby si vybrali jeden zo štyroch obrázkov emócií (šťastný, smutný, unavený, nahnevaný). Vládla tak príjemná atmosféra, žiaci si väčšinou vyberali symbol šťastný.

Tretia skupina sa oboznámila s knižničným poriadkom. Triedny učiteľ žiakom vysvetlil, ako sú knihy usporiadané v jednotlivých oddeleniach. Nakoniec si vybrali knihu, ktorú spoločne v detskom oddelení prečítali.

Žiakom sa táto exkurzia veľmi páčila, hodnotili ju pozitívne. Z knižnice odchádzali všetci spokojní a plní nadšenia z radostných chvíľ.

(Silvia Dziaková)

edf
edf
edf
edf
edf
edf
edf
edf